Digitalizácia...

27.03.2011 17:46

Prešovský kraj prejde na digitálny signál od apríla


Proces digitalizácie televízneho signálu pokračuje aj v Prešovskom kraji. Analógové vysielanie sa postupne vypína. Pre obyvateľov to znamená, že si musia k svojim televízorom kúpiť set-top-boxy. Ak majú modernejšie typy televízorov s dekodérmi, pravdepodobne im postačí otočiť antény vertikálne.

PREŠOV -  V okolí Bardejova bude analógové vysielanie vypnuté okolo 12. apríla, v okrese Snina okolo 20. 4., v Prešove a okolí najneskôr 26. apríla a v lokalite Starej Ľubovne to potrvá najdlhšie, skončí sa to okolo 13. júna. Počas prechodného obdobia sa môže obyvateľom kraja stať, že televízny príjem bude obmedzený a prerušovaný z dôvodu technických úprav na vysielačoch.

V tej súvislosti nás zaujímalo, ako spoločnosť Towercom, a. s., ktorá digitalizáciu plošne zavádza, vyriešila vysielače. Pri skúšobnej prevádzke prvého multiplexu bol totiž v Prešove zhruba pred rokom problém. Stovky ľudí nemali na svojich televízoroch žiadny príjem signálu. "Vysielanie bude zabezpečené z Dubníka, kde je potrebné urobiť zložité technické práce vo výške 300 metrov. Tie by sa mali ukončiť 6. mája. Ďalej to bude vysielač mestského typu, ešte sa budujú nové anténové systémy, cez ktoré sa bude lepšie chytať signál, ale Prešovčania môžu mať digitálny príjem aj z Makovice," odpovedal nám manažér Towercomu Michal Šuran.

Pripustil, že istý problém môže nastať v menších obciach, ale spoločnosť to v spolupráci so starostami vie údajne riešiť. "Mali by sa na nás obrátiť s požiadavkami a budeme hľadať východisko," dodal Šuran.

Zástupca ministerstva dopravy Viliam Podhorský pripomenul, že už komunikujú so starostami obcí, ktorých sa problém dotkne: "Máme pripravenú informačnú brožúru so základnými informáciami a údajmi o pokrytí, ktorú budeme v týchto dňoch plošne distribuovať samosprávam."

Príspevok na set-top-box

Zástupca rezortného ministerstva Viliam Podhorský pripomenul, že sociálne slabší občania môžu dostať na zakúpenie set-top-boxu príspevok 20 eur. Túto možnosť majú od 15. marca do konca augusta. Požiadať musia písomne ministerstvo, ale len ak splnili dve podmienky. "Musia poberať dávky v hmotnej núdzi a mať zaplatené koncesionárske poplatky. Už sme dostali stovky žiadostí a medzi nimi aj také, ktoré budeme musieť odmietnuť," uviedol Podhorský.

Mal na mysli žiadosti zdravotne ťažko postihnutých. Tí síce nemusia platiť koncesionárske poplatky, ale nárok na príspevok majú len vtedy, keď neberú invalidný dôchodok, ale len dávky v hmotnej núdzi.